למה צריך מסנן לבר מים?

הצריכה היומיומית הבסיסית של כל אדם בכל גיל היא שתיית מים. במקרים בהם נצרוך מים לא נקיים, הדבר יכול להביא איתו מחלות ובעיות בריאותיות לא פשוטות. 

אזרחים רבים מכירים בעובדה שחשוב עד מאוד לעשות שימוש תדיר במערכות של פילטר עבור המים אותם הם ובני משפחתם צורכים. מערכות של סנן למי השתייה קיימות גם בתאגידי המים בישראל ועדיין ההמלצה הגורפת היא לדאוג גם למסנן מים במערכות השתייה של הבית עצמו. לפניכם מספר מסננים המוצעים בשוק כיום.

מסנן פחם פעיל

מסנן זה נחשב לאחד מהמסננים היעילים בשוק המים, אך הוא מומלץ לשימוש כתוספת למסנן מים נוסף ולא כיחיד עליו נסתמך. מסנן הפחם הפעיל יודע להרחיק כלור ותרכובות אורגניות אחרות. התקנתו פשוטה ונעשית בסמוך לשעון המים או ליד כל ברז בנפרד ודורש תחזוקה פשוטה של החלפת פחמים וזאת על בסיס הוראות היצרן. 

מסנן מכני

מסנן ותיק נוסף בעל טכנולוגיה פשוטה אך יעילה המונעת מעבר של חלקיקים בגדלים שונים. מדובר על מסנן נפוץ בשימוש בישראל, בעל יכולת גדולה ורחבה של סינון ובעלות מינימלית של 150 ₪. התקנתו פשוטה ומתאפשרת גם ללא איש מקצוע מוסמך. 

מסנן אוסמוזה הפוכה

נחשב כיום לאחד ממסנני המים מהמתקדמים שקיימים כיום בשוק, ויכולתו כוללת הרחקת מתכות ותכולת מינרלים המזיקה לגופנו. מסנן אוסמוזה הפוכה מכיל בתוכו את המסנן הפחמי והמכני יחד הפועלים בסינרגיה. איכות הטיהור של המסנן נקבעת על ידי לחץ המים ובאופן טבעי מדובר במסנן יקר הרבה יותר מהפחמי והמכני אך לבטח זה שכדאי לעשות בו שימוש.  

מסנן מיקרוביאלי

מסנן נוסף לו יכולות סינון וטיהור גבוהות הינו המסנן המיקרוביאלי,המבוסס על עבודה מכנית או באמצעות נורת כספית לה קרינת על-סגול הגורמת להמתת החיידקים מבלי לפגוע באיכות מי השתייה. במסנן זה קיימת חשיבות רבה בהחלפת הנורה בזמן על פי הוראות היצרן וזאת בכדי לשמור על תפקודה היעיל. 

מסנן אבנית

בבתים רבים מסנן אבנית עדיין נחוץ וזאת למרות המאמץ שעושים תאגידי המים השונים למנוע ולצמצם האבנית במי השתייה. מדובר במסנן בו עושים שימוש רחב גם ב: השקיה בתחום החקלאות, כביסה, שטיפת כלים ועוד. 

מה מסוכן בשתיית מים לא מסוננים?

למול תיאור יכולת המסננים השונים, ניתן להבין מדוע חשוב לשתות מים שעברו איזשהו סינון ראשוני בטרם הם הגיעו לכוס השתייה שלנו. מעבר לכך, על אף רמת הסינון הגבוהה של תאגידי המים השונים ברחבי ישראל, חשוב להבין שלא פעם הובלת המים עד לברז שלנו יכולה להביא לירידה משמעותית באיכות המים ותקינותם, לבטח אם מערכת הובלת המים הינה ישנה או פגומה, כשביטוי לכך יהיה בטעם ובריח המים. 

לעומת שוק המים המינרלים רבים עדיין מעדיפים לבחור בשירות של סינון מים מאשר להסתמך על מקור של מים מהטבע, כשאין לדעת אילו תהליכים מים אלו עוברים בתוך המפעלים השונים הקיימים בישראל ובחו"ל. 

גלילה למעלה